English Français

Dario Moreno'dan Bahseden Kitaplar

İzmir'de çok fakir bir ailede başlayıp Paris'e şöhretin zirvelerine uzanan bir yolculuk...  Sanatında yeniden doğmayı beklerken onu İstanbul'da yakalayan ölüm ....  Bu masalımsı hayat hikayesini anlatan bir kitap maalesef yok.   Ama Dario Moreno'dan bahseden kitaplar var ...


Asansör ve Dario Moreno Anıları
Yaşar Aksoy
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları - 1993
Yaşar Aksoy'un eski İzmir yaşamı ve Dario Moreno üzerine araştırması.   235 sayfanın 45 i Dario Moreno anılarına ayrılmış.

Bu sayfalarda Yaşar Aksoy, Tamer Gediz, Ergun Gümrah, İlknur Alptekin, Fecri Ebcioğlu, Sezen Cumhur Önal, Mario Levi, Engin Noyan, Evelyn Avidor ve Yehuda Yabgez'in yazıları yer alıyor.

Fecri Ebcioğlu'nu yazısı :
Kimi Unutamıyor, Kimi Hiç Tanımıyor
Adamo'ya şarkı sözü yazdığım yıllarda Dario'dan bir telefon aldım. Paris'ten beni aradı ve "Ben bir Türk'üm, bana şarkı sözü yazarmısın?" dedi. Yazabileceğimi söyledim. Ve iki şarkı yazdım. "Deniz ve Mehtap" isimli şarkı böyle doğdu. Dario, bu yazdıklarımı plak yaptı. Bir süre sonra İstanbul'a geldi. Ve benimle görüşmek istediğini söyledi. Ben ise kendisini tanımadığımı, ama yine de görüşebileceğimizi söyledim. Dario'yu görünce şaşırdım, çünkü Dario Moreno ile 1947'de Ankara Çay Bahçesi'nde şarkı söylediği yıllardan tanışıyorduk. Dario da beni görünce şaşırdı ve "sen bizim kaleci Fecri değilmisin ?" dedi. Gerçekten ben de çok şaşırmıştım. Çok iyi ve güzel bir arkadaşlığımız vardı. Son olarak İstanbul'un Kızları'nı yazdım. Dario inanıyorum dalında Paris'te bir ekoldü.

Parİstanbul
Yaşar Aksoy
Etki Yayınları - 2008
Yaşar Aksoy'un Paris ve İstanbul şiirleri.   Bir şiir de Dario Moreno için...
Bir Magazin Nostaljisi   O Yıldızlar Hiç Sönmesin
Tayfur Göçmenoğlu
Belsan Basın Yayın Şti - 2008
Birçok sinema tiyatro ve ses sanatçısına yer veren 864 sayfalık bu kitap 4 sayfasını da Dario Moreno ya ayırmış.

Dario Moreno'ya ayrılan bölüm, Büyük Efes Otelinin açılışı için İzmire gelen Dario Morenonun katıldığı, Mezarlıkbaşında bir meyhanede yapılan homoseksüellere özel bir cümbüşü anlatarak başlıyor. Bir sonraki gün roportajda Dario Moreno detaya girmeden "Dostlarımı özlemişim." diyecektir.

İzmir sevgisi, İzmir özlemi içini öyle doldurmuş ki dokunsanız ağlayacak.
"Asmalımescitte doğdum. Ailemi küçük yaşta kaybetmişim. Musevi Cemaati beni bir yetimhaneye yerleştirmiş. Belli bir yaşa gelince de iş buldular. Öğlenleri Musevi işadamlarının ve esnafın evlerinden sefertası ile yemek alıp onlara götürürdüm. Sonra bir avukatın yanına verdiler. Gelgit işlerine başladım. Yazıhanede boş kaldığımda hep şarkı söylerdim."
...
"Dünyanın en güzel kentinde doğmuşum. Bahtsızlığımın bile farkına varmadan büyüdüm."

Yazının sonrasında Dario Moreno'nun in hayat hikayesi yer alır.